Hlavní činností Ústavu jazyků Lékařské fakulty v Hradci Králové je zajištění výuky jazyka pro specifické účely, a to především latinské lékařské terminologie, odborného anglického jazyka a českého jazyka pro cizince. Zajišťujeme specializovanou jazykovou přípravu pregraduálních studentů medicíny ve všech typech magisterských a bakalářských programů. Výzkumná aktivita je proto spojena primárně s výukou jazyka pro lékařské účely, a to s metodami výuky a studijními materiály. Pak se také týká lingvistického studia lékařské terminologie jako takové. Dále spolupracujeme s jinými pracovišti v rámci naší lékařské fakulty a fakultní nemocnice i mimo ni. Zaměstnanci ústavu participují na domácích i zahraničních projektech a aktivně se účastní domácích i zahraničních lingvistických konferencí.
Didaktika latinské lékařské terminologie (a implementace do výukového procesu se zdůrazněním empirického přístupu) PhDr. Pavel Nečas, Ph.D., Mgr. Klára Čebišová, Mgr. Eva Schánělová.
Lékařská terminologie se zaměřením na anatomickou nomenklaturu. Dějiny lékařství. PhDr. Pavel Nečas, Ph.D.
Aktivizační metody ve výuce (především didaktické metody a inscenační metody, dále jejich potenciál na osvojování slovní zásoby a komunikaci s pacientem) Mgr. Dagmar Vrběcká, Ph.D.
Spolupráce s Ústavem nelékařských studií jako tvůrci výukových materiálů Odborná latinská terminologie a Odborný anglický jazyk pro nový bakalářský program Porodní asistence (Transformace pro VŠ na UK, NPO_UK_MSMT-16602/2022).
Spolupráce na miniprojektech - s Ústavem lékařské biofyziky, kde mohly vzniknout profesionální nahrávky pro miniprojekty Elektronický slovník ke skriptům Český jazyk a Fráze v nemocnici; s Ústavem anatomie a s Ústavem soudního lékařství na miniprojektu Tvorba doplňujících obrazových materiálů ke skriptům latinské lékařské terminologie pro stomatology.
Spolupráce s lékařskými fakultami UK a MUNI při tvorbě, modifikaci, pilotáži a následném sdílení materiálů a sdílení dobré praxe (učebnice Latinská lékařská terminologie, konference Výuka jazyků na lékařských fakultách II).
Projekty s mezinárodní účastí CZKey a CZECHONLINE (Masarykova univerzita - PhDr. Ivana Rešková, Ph.D., Fachhochschule Burgenland - Prof.in (FH) Mag. Ludmila Waschak, Uniwersytet Śląski w Katowicach - Dr Małgorzata Kalita, Dr Joanna Derdowska.
Spolupráce s UCJ Jesseniovy LF v Martině (Univerzita Komenského v Bratislave) při přípravě výukových materiálů (PhDr. Mária Bujalková, CSc.).
2., přepracované vydání učebnice Latinská lékařská terminologie a její rozšíření na většinu lékařských fakult v ČR.
Dokončení mezinárodního projektu CZECHONLINE https://www.czechonline.org/. Jedná se o portál českého jazyka, který je podporován Evropskou unií. Hlavním výstupem projektu je e-learningová platforma pro studium českého jazyka pro cizince úrovně A1 a A2, dále lékařské, právní a obchodní češtiny, to vše ve čtyřech jazykových mutacích.
Spolupráce s jinými pracovišti při tvorbě miniprojektů (Ústav anatomie, Ústav soudního lékařství, Ústav nelékařských studií, Ústav lékařské biofyziky, I. interní kardiologická klinika).
Monografie Ganz und Gar dr. Nečase o jazycích spisovatele Jakuba Demla z pohledu psycholingvistiky.
Organizace akce Czech&English Meets ve spolupráci se studentskou organizací IFSMA a Oddělením propagace a vnějších vztahů, jejímž cílem je propojení českého i zahraničního magisterského programu.
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Univerzity Karlovy
Šimkova 870
500 03 Hradec Králové
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
Tel.: 495 816 111
E-mail: