ERDF kvalita na UK


Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Hradci Králové je příjemcem dotace v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK), výzvy č. 02_23_023 ERDF výzva pro VŠ – kvalita, pro celouniverzitní projekt ERDF kvalita na UK vedený pod registračním číslem CZ.02.02.01/00/23_023/0009064.

Cíl projektu

Projekt je zaměřen na podporu rozvoje infrastruktury sloužící pro bakalářské, magisterské a doktorské studijní programy, a to jak prostřednictvím pořizování nového vybavení, tak prostřednictvím rekonstrukce (modernizace) stávajících prostor UK. Hlavním cílem projektu je vytvořit moderní a bezpečné výukové prostředí pro studijní programy na Univerzitě Karlově, které bude plně odpovídat aktuálním nárokům na kvalitní vzdělávací zázemí prestižní a konkurenceschopné instituce.


Projekt řeší nedostatečné infrastrukturní vybavenosti související s rozvojem jednotlivých studijních oborů jak v oblasti odborově obsahové, reagující na potřeby trhu práce, tak v oblasti vybavenosti jednotlivých fakult a jejich kateder potřebnými výukovými pomůckami, přístroji, nábytkem. Bez infrastrukturní podpory není možné potřebné inovace výuky zavádět.

V rámci jednotlivých fakult bude nutné realizovat stavební úpravy, dojde k modernizaci a vybavení výukových prostor, modernizaci a vybavení poslucháren, modernizaci učeben, modernizaci přístrojového vybavení, modernizaci softwarového a hardwarového vybavení a v neposlední řade dojde k vybudování moderního operačního centra, které posílí schopnost Univerzity Karlovy efektivně reagovat na krizové situace a zajistí vyšší úroveň bezpečnosti pro všechny její studenty, zaměstnance a návštěvníky.


Hlavním cílem je zajistit moderní a současně bezpečné podmínky pro výuku ve studijních programech na UK, které bude odpovídat současným požadavkům na výukové zázemí špičkové a konkurenceschopné vzdělávací instituce. Tento cíl má čtyři dílčí cíle:


  1. Vytvořit podmínky pro to, aby studenti všech studijních programů na UK využívali techniku, přístroje a vybavení, se kterým se následně budou setkávat v běžné praxi, resp. jejichž využívání je připraví na další profesní dráhu.

  2. Zajistit rozvoj materiálního a infrastrukturního zabezpečení univerzity, které bude reflektovat i budoucí technologické nároky.

  3. Zohlednit současně potřeby studentů se specifickými potřebami.

  4. Prostřednictvím realizovaných aktivit podpořit využití moderních metod a forem výuky, které pomohou zlepšit kvalitu vzdělávání a připravit studenty na budoucí profesní výzvy.

  5. Zajistit infrastrukturní podmínky, které umožní UK reagovat na krizové situace a zajistí vyšší úroveň bezpečnosti pro všechny její studenty, zaměstnance (a i návštěvníky).

Cíl projektu LF HK

Hlavním cílem projektu Lékařské fakulty v Hradci Králové je zajištění vybavení simulačního centra v nově vybudovaném Kampusu Univerzity Karlovy v Hradci Králové (MEPHARED 2) pořízením moderních simulátorů a trenažerů a dalšího doplňkového vybavení.

Simulátory a jejich příslušenství pomohou vytvořit prostředí, které bude blízké nemocničním oddělením, a výukové aktivity se tak budou více blížit reálným klinickým situacím.

Pacientské simulátory a trenažery s příslušenstvím budou využity pro rozvoj a zkvalitnění výuky ve studijních programech Všeobecné ošetřovatelství, Všeobecné lékařství a General Medicine. Konkrétně budou využity pro výuku první pomoci, výuku akutních stavů a výuku pediatrie, a to k celkovému zkvalitnění a zefektivnění simulační výuky a systému praktické výuky a klinické praxe zejména v oblasti intenzivní, urgentní medicíny vzhledem ke značné limitaci v případě možností praktické výuky u pacientů.

V záměru zkvalitnit výuku na lékařské fakultě je také pořízení SLS (Sintering Laser System) 3D tiskárny pro plastové materiály, pro kterou jsou též dostupné biokompatibilní materiály využitelné v medicíně.

Tiskové vlastnosti požadované SLS tiskárny již dosahují dostatečných kvalit využitelných i pro reálné, klinicky použitelné výrobky náročné na detail. Studenti budou mít možnost naučit se vytvořit funkční prototypy anatomických šablon a implantátů. Metoda 3D tisku se v oblasti medicíny rapidně vyvíjí a je zřejmým směrem do budoucnosti v mnoha lékařských oborech.

Dotace

Dle Rozhodnutí o poskytnutí dotace jsou celkové způsobilé výdaje projektu UK ve výši 2 090 653 804,57 Kč.

Pro LF HK je z výše uvedeného celkového finančního objemu na realizaci projektu vyčleněna částka 16 293 750,00 Kč.

Harmonogram

Zahájení fyzické realizace projektu:

01.10.2024

Zahájení fyzické realizace dílčí části projektu LF HK:

01.01.2025

Vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace:

Ukončení aktivit na LF HK:

30.06.2027

Ukončení fyzické realizace projektu:

31.12.2028

Projektový tým

garant projektu:

doc. Ing. Josef Hanuš, CSc.

manažer projektu:

Mgr. Karolína Fischerová


Poslední změna: 28. únor 2025 10:41 
Kontakt

Lékařská fakulta v Hradci Králové

Univerzity Karlovy

Šimkova 870

500 03 Hradec Králové


IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208


Tel.: 495 816 111

E-mail:


Podatelna




Univerzita Karlova