Ztráta centrálního vidění v pozdním věku snižuje kvalitu života, zvyšuje riziko depresí, zkracuje dožití. V rozvinutých zemích je nejčastější příčinou legální slepoty věkem podmíněná makulární degenerace. Pro suchou formu makulární degenerace neexistuje kauzální léčba. Je však možno využít kompenzačních pomůcek – interních nebo externích optických nebo elektronických nástrojů, které mají zajistit zvětšenou projekci obrazu na zachovanou část sítnice.
Pro zrak (i mozek) vzniká komplikovaná situace. Nemoc nedovoluje sítnici zpracovat podněty v centru zorného pole, ale kompenzační pomůcky přenesou centrální podněty do oblasti mimo tuto poškozenou oblast, kde je sítnice umí detegovat. Bohužel v této oblasti je rozlišení zrakového aparátu menší a pro mozek reprezentuje jinou část zorného pole. Aby optická kompenzace přinesla zlepšení kvality života je třeba zrakové rehabilitace.
V předchozím projektu jsme prokázali, že implantace makulární čočky (Scharioth Macula Lens - SML) a následná zraková rehabilitace u slabozrakých seniorů s makulopatií zvyšuje kvalitu života. Faktory limitující širší uplatnění nabízené intervence jsou kontaktní forma zrakové rehabilitace a invazivní povaha implantace. Oba tyto faktory se snažíme adresovat v novém projektu.
Do roku 2025 nabízíme 10 pacientům nabízíme implantaci SML a 20 dalším externí hyperkorekci brýlemi, ve kterých bude lepší oko korigováno + 6 D. U všech budeme realizovat distanční formu zrakové rehabilitace pomocí speciálních programů v tabletech se zrakovým terapeutem po dobu 4 týdnů. Všechny tyto pomůcky dostanou účastníci studie zdarma a optické pomůcky (brýle, SML) jim samozřejmě zůstanou i po skončení projektu.
Pokud máte suchou formu věkem podmíněné makulární degenerace, jste po operaci šedého zákalu, a přesto ani s nejlepšími brýlemi na čtení nemůžete přečíst novinový text. V tom případě vám může pomoci vstup do naší studie. Máte-li zájem, kontaktujte MUDr. Janu Nekolovou, Ph.D. z fakultní nemocnice v Hradci Králové, která je zodpovědná za nábor pacientů do naší studie. Rádi vás vyšetříme a společně se rozhodneme, zda se studie můžete a chcete zúčastnit.
Kontakt pro nábor do studie prof. MUDr. Naďa Jirásková, Ph.D.
V rámci projektu jsme připravili grafická a textová cvičení pro osoby se slabozrakostí. První částí jsou materiály určené pro spolupráci pacienta s ortoptistou. Pracovní sešity připravily spolupracovnice z Tyfloservisu, Mgr. Morávková a Mgr. Drtílková:
Instruktážní sešit pro ortoptistu
Další pracovní sešit, který připravila paní dr. Růžičková je určen pro samostatnou práci seniora:
Pracovní sešit pro samostatnou zrakovou rehabilitaci
Projekt Distanční zraková rehabilitace slabozrakých seniorů s makulární degenerací – srovnávací studie kvality života a zrakových funkcí po implantaci makulární čočky nebo při použití monokulární dioptrické hyperkorekce (NU22-06-00039) byla podpořena Agenturou zdravotnického výzkumu MZ ČR.
Za kolektiv řešitelů projektu: prof. Naďa Jirásková a prof. Jan Kremláček
Projekt je podpořen agenturou pro zdravotnický výzkum: NU22-06-00039
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Univerzity Karlovy
Šimkova 870
500 03 Hradec Králové
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
Tel.: 495 816 111
E-mail: