Klinika dětské chirurgie a traumatologie (KDCHT), je pracovištěm kombinujícím jak péči o všeobecně chirurgické dětské pacienty, tak o pacienty s úrazy. Řadí se mezi několik málo dětských traumacenter v rámci České Republiky. Kromě základní léčebně preventivní péče je hlavní náplní pregraduální a postgraduální výchova lékařů a zdravotních sester oboru dětské chirurgie a traumatologie v rámci katedry Chirurgie LF v Hradci Králové. V oblasti vědy a výzkumu probíhá několik projektů zaměřených například na zavádění nových osteosyntetických materiálů v dětské skeletální traumatologii, vliv prenatálních zevních faktorů na novorozenecká onemocnění (zejména nedonošených novorozenců), nebo využití surfaktantu u těžce zraněných pacientů s rozvojem ARDS (acute respirátory distres syndrome). Je snaha o zavádění výsledků vlastní výzkumné činnosti do běžné praxe – dokončená studie o poranění chámovodů při operacích tříselných kýl u nejmenších dětí. Pracoviště v rovině léčebně-preventivní i vědecko-výzkumné spolupracuje zejména s klinikami napříč Fakultní nemocnicí v Hradci Králové, dále s klinikami a ústavy Lékařské Fakulty v Hradci Králové, Farmaceutické Fakulty v Hradci Králové a Univerzitou obrany. Multicentrické studie jsou realizovány ve spolupráci s ostatními klinikami a pracovišti zabývajícími se problematikou diagnostiky a léčby chirurgických onemocnění a úrazů u dětí v České republice a na Slovensku. Klinika je propagátorem miniinvazivních postupů v léčbě měkkotkáňových onemocnění, vrozených vad i úrazů u dětí. Podílí se na pořádání odborných a společenských akcí České pediatricko-chirurgické společnosti, v jejímž výboru má dlouholeté a trvalé zastoupení.
Využití vstřebatelného osteosyntetického materiálu v dětské traumatologii - prim. MUDr. A. Šafus
= experimentální model s použitím biodegradabilního osteosyntetického materiálu při poranění v oblasti růstové ploténky
= klinická část výzkumu porovnává použití konvenčního a biodegradabilního OS materiálu při standardní zlomenině dolního konce holenní kosti u dětí.
Epidemiologie, patofyziologie a klinické aspekty střevní morbidity u nezralých novorozenců - MUDr. J. Lešková
= experiment sleduje vliv intra-amniálního zánětu a infekce na střevo plodu potkana
= klinická část zjišťuje vliv prenatálních faktorů na vznik a vývoj střevní morbidity u novorozenců z těhotenství komplikovaných předčasným odtokem plodové vody a vliv postnatálních faktorů na vznik a vývoj střevní morbidity u nezralých novorozenců.
Vliv intrabronchiální aplikace exogenního surfaktantu na kontuzní plíci - MUDr. T. Merkl (hypertextový odkaz jako u kolegů výše – od září 2025 pracovní smlouva s LFHK)
= experimentální model na praseti domácím zkoumá vliv intrabronchiální aplikace surfaktantu u těžké kontuze plíce s potenciálem rozvoje ARDS. Aplikovaný surfaktant by měl zabránit kolapsu alveolů a předejít tak rozvoji ARDS.
MUDr. Šafus, doc. MUDr. Čečka, Ph.D, MUDr. Štichhauer, Ph.D., doc. MUDr. Pešl, Ph.D.(FTN Praha), MVDr. Radochová, doc. MVDr.Novobilský (Výzkumný ústav veterinárního lékařství Brno) - viz projekt 1
MUDr. Lešková, doc. MUDr. Kacerovská Musilová, Ph.D., MUDr. Štichhauer, Ph.D., MUDr. Malý Ph.D.- viz projekt 2
MUDr. Merkl, MUDr. Štichhauer, Ph.D., doc. MUDr. Astapenko, Ph.D, MUDr. Kraus, MVDr. Radochová, prof.MUDr. Páral Ph.D., doc. MUDr. Lochman Ph.D. - viz projekt 3
Spolupořádání a pětinásobná aktivní účast na sedmém kongresu Světové organizace dětských chirurgů WOFAPS, který se uskutečnil v říjnu 2022 v Praze.
Účast na mezinárodní světové studii zabývající se léčbou vrozených vývojových vad u dětí. Studie porovnávala průběh a výsledky léčby jednotlivých vrozených vývojových vad v zemich s vysokým, středním a nízkým ekonomickým standardem. Výsledky byly publikovány v časopisu Lancet v roce 2021.
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Univerzity Karlovy
Šimkova 870
500 03 Hradec Králové
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
Tel.: 495 816 111
E-mail: