Progres

Programy Progres, které od 1. 1. 2017 nahradily předchozí programy „PRVOUK“ (Programy rozvoje vědních oblastí na Univerzitě Karlově), jsou primárním, nesoutěžním nástrojem institucionální podpory vědy na UK. Na programy je alokována většina finančních prostředků, které univerzita získává ze státního rozpočtu ve formě institucionální podpory na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace.


Programů je celkem 50 a jsou realizovány na všech sedmnácti fakultách a čtyřech vysokoškolských ústavech UK – CERGE, Centru pro teoretická studia, Ústavu dějin a archivu UK a Centru pro otázky životního prostředí. Na některých programech se společně podílí více fakult či VŠ ústavů. Každý program je věnován jedné „vědní oblasti“ – širšímu vědnímu oboru nebo mezioborové problematice. Společně pokrývají všechny hlavní vědní oblasti, které mají být na UK dále rozvíjeny, od věd humanitních a společenských přes lékařské až po přírodní. Účastníky programů jsou zejména akademičtí a vědečtí pracovníci UK a studenti doktorských, magisterských, případně i bakalářských studijních programů.


Základním cílem programů Progres je udržení a další zlepšování dosavadního vědeckého výkonu a kvality v národním a především mezinárodním měřítku. Dalším významným cílem je podpora komunikace a vzájemné spolupráce fakult a vysokoškolských ústavů UK v rámci blízce příbuzných vědních oborů i mezioborového výzkumu. Nástrojem ke zvýšení motivace k této spolupráci jsou finanční bonifikace: náleží fakultám za realizaci společných programů Progres a dále také za kvalitní mezinárodní spolupráci. Programy jsou plánovány na pět let, tj. do konce roku 2021.

Programy Progres na LF HK

Progres Q40

Nové postupy ve výzkumu, diagnostice a terapii civilizačních chorob a onemocnění spojených se stárnutím populace

koordinátor: prof. MUDr. RNDr. Miroslav Červinka, CSc.


Participující fakulty UK

Lékařská fakulta v Hradci Králové


Vědní oblast

EA Morfologické obory a cytologie EB Genetika a molekulární biologie EC Imunologie; ED Fyziologie; EE Mikrobiologie, virologie; FA Kardiovaskulární nemoci včetně kardiochirurgie; FB Endokrinologie, diabetologie, metabolismus, výživa; FD Onkologie a hematologie; FE Ostatní obory vnitřního lékařství; FF ORL, oftalmologie, stomatologie; FH Neurologie, neurochirurgie, neurovědy; FI Traumatologie a ortopedie; FJ Chirurgie včetně transplantologie; FK Gynekologie a porodnictví; FM Hygiena FN Epidemiologie, infekční nemoci a klinická imunologie; FQ Veřejné zdravotnictví, sociální lékařství


Anotace

Navrhovaný program je zaměřen na dva velmi aktuální problémy české ale i světové medicíny – stárnutí populace a civilizační choroby. Východiskem pro zpracování programu byly zejména naše výsledky a zkušenosti získané v letech 2012 – 2016 při řešení projektu PRVOUK P37. Jak stárnutí populace a s tím spojené zdravotní komplikace, tak i nárůst počtu nemocných trpících civilizačními chorobami, jsou vzájemně propojené, velmi složité zdravotnické problémy vyžadující intenzivní a komplexní výzkum odborníků mnoha oborů. Proto je základním cílem programu PROGRES efektivní propojení základního a preklinického výzkumu s klinickým výzkumem. V souladu s výše uvedeným konstatováním je navrhovaný projekt zaměřen na několik základních oblastí výzkumu:


  1. Onkologická problematika bude řešena na úrovni nejčastějších malignit s cílem personalizované predikce účinků a odpovědi na léčebné postupy, včetně vlivu výživy.

  2. Výzkum v oblasti potenciálních cytostatik se soustředí na inhibitory DNA-dependentní proteinkinasy. Budeme studovat molekulární markery spojené s migrací a adhezivitou nádorových buněk a markerů epiteliálně-mezenchymální transice.

  3. Kardiovaskulární výzkum bude zaměřen na problematiku ischemické choroby srdeční a náhlé srdeční smrti, včetně farmakologické i nefarmakologické intervence a výzkumu regenerace myokardu.

  4. Civilizační choroby postihující zažívací systém budou studovány v širším kontextu, od funkčních poruch, přes prekancerózy až po nádory zažívacího traktu. Soustředíme se na vývoj nových diagnostických technik a na možnosti prevence.

  5. Zdravotní problémy spojené se stárnutím chceme studovat také z pohledu regenerace na úrovni DNA, buněk i orgánů včetně možnosti ovlivňování těchto procesů (kmenové buňky, indukované pluripotentní buňky, využití bioaktivních materiálů, atd.).

  6. Studiu poškození a reparace jater bude probíhat na modelových experimentálních systémech in vitro a in vivo, včetně studia mitochondrií, jako zdroje energie pro tyto procesy.

  7. Základní metabolické a molekulární projevy stárnutí, zejména poruchy metabolismu cukrů, metabolismu tuků a metabolismu proteinů a aminokyselin budou studovány ve vztahu k nutrici, zejména u nejstarších a polymorbidních pacientů.

  8. Studium změn v imunitním systému ve stáří a při expozici cizorodým látkám v životním a pracovním prostředí, včetně imunosupresivních režimů.

  9. Výzkum biologické odezvy organismu na kombinovanou expozici cizorodým látkám, včetně vlivu psychosociálních faktorů pracovní zátěže.

  10. V oblasti hojení ran budeme pokračovat ve studiu možností podpory hojení kostních defektů a faktorů ovlivňujících dlouhodobou stabilitu implantologické terapie ve stomatologii.

  11. Budeme studovat nové možnosti odstraňování nežádoucích komponent z těla, včetně dialýzy a bude pokračováno ve sledování vlivu extrakorporálních sorpčních a eliminačních metod na rozvoj aterosklerózy a ev. dalších civilizačních (autoimunitních) chorob.

  12. Při studiu onemocněním ledvin se soustředíme na komplexní poruchy kostního a minerálového metabolismu v predialýze, během dialýzy a zejména po transplantaci ledvin.

  13. Budeme studovat spojitost dlouhodobé expozice anestetikům/sedativům s rozvojem poruchy kognitivních funkcí. Cílem je objektivizace neurologických a psychiatrických markerů pomocí elektrofyziologických metod.


Více informací lze nalézt na webových stránkách univerzity.

Progres Q29

Onemocnění orofaciálního systému – výskyt, mechanizmy, prevence, léčba, interakce

koordinátor: prof. MUDr. Jana Dušková, MBA, DrSc.

řešitel na LF HK: doc. MUDr. Radovan Slezák, CSc.


Participující fakulty UK

  • 1. lékařská fakulta

  • 2. lékařská fakulta

  • 3. lékařská fakulta

  • Lékařská fakulta v Hradci Králové


Vědní oblast

FF - ORL, oftalmologie, stomatologie


Anotace

Předkládaný projekt představuje pokračování PRVOUK 28/LF1/6 ve všech původně anotovaných tématech s cílem pokrýt současné spektrum stomatologického výzkumu na pracovištích UK včetně interdisciplinárních charakteristik vztahu orálního zdraví a celkových poruch zdraví.

Spoluúčast v projektu zahrnuje tři pracoviště 1. Lékařské fakulty (Stomatologickou kliniku, Kliniku pracovního lékařství, Ústav hygieny a epidemiologie), dále Stomatologickou kliniku dětí a dospělých 2. lékařské fakulty, Stomatologickou kliniku 3.lékařské fakulty a v rozsahu obdobném jako v P-28 také Stomatologickou kliniku Lékařské fakulty Hradec Králové.

Projekt má šest vzájemně propojených rovin podle objektu studia, metodických přístupů a směrování výstupů.

Hlavní výzkumná témata:


  1. Laboratorní metody sledování rizika zubního kazu a onemocnění parodontu

  2. Laboratorní sledování fyzikálně-chemických vlastností materiálů využívaných v orofaciální oblasti

  3. Mikrotomografická (micro-CT) analýza biomateriálů a biologických vzorků tkání orofaciální oblasti

  4. Studie expozice organizmu kovům z implantátů a dentálních slitin, expozice organismu vyluhovatelným látkám, degradačním a korozním produktům nekovových dentálních materiálů, expozice vybraným xenobiotikům z pracovního a životního prostředí se zřetelem ke kauzalitě kumulace poškození kovy a dalšími faktory zevního prostředí

  5. Epidemiologie onemocnění dutiny ústní včetně onkologických onemocnění orofaciálního systému

  6. Komplexní preventivní péče a klinická rehabilitace pacientů s onemocněními dutiny ústní a orofaciálního systému, péče o pacienty s onkologickým onemocněním hlavy a krku. Interdisciplinární charakteristiky vztahu orálního zdraví a celkových poruch zdraví.


Více informací lze nalézt na webových stránkách univerzity.







Poslední změna: 12. září 2023 09:44 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na:  
Kontakt

Lékařská fakulta v Hradci Králové

Univerzity Karlovy

Šimkova 870

500 03 Hradec Králové


IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208


Tel.: 495 816 111

E-mail:


Podatelna