Univerzita Karlova, Lékařská fakulta v Hradci Králové je spolupříjemcem dotace v rámci Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), Výzva č. 02_16_013 pro Výzkumné infrastruktury v prioritní ose 1 OP, pro projekt: BBMRI-CZ: Síť biobank - univerzální platforma k výzkumu etiopatogeneze chorob vedeného pod registračním číslem CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001674.
Nositelem projektu je Univerzita Karlova zastoupená třemi fakultami:
1. lékařská fakulta
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Lékařská fakulta v Plzni
Partnery s finančním příspěvkem jsou:
Masarykův onkologický ústav
Univerzita Palackého v Olomouci
Projekt je zaměřen na prospektivní sběr a výzkum vzorků připravovaných v rámci sítě bank lidského biologického materiálu sdružených v infrastruktuře BBMRI-CZ. Projekt povede k rozšíření spektra vzorků, zefektivnění postupů přípravy a dlouhodobého uchování vzorků (preanalytická fáze). Zásadním přínosem bude výzkum etiopatogeneze širokého spektra nádorových onemocnění i socioekonomicky závažných nenádorových chorob z různých oblastí medicíny (gastroenterologie, kardiologie, oftalmologie).
Projekt má 3 základní cíle, které jsou reflektovány třemi vědeckými programy (VP).
Cílem VP1 je rozšířit spektrum, ale i množství získaného biomateriálu (BM) pro jeho zpracování a přímé použití v rámci projektu, období udržitelnosti a dále. Vzorky budou využity v rámci IS BBMRI-CZ, ale budou k dispozici i pro potřeby vědeckých institucí v ČR a zahraničí. Dojde k rozšíření spektra BM získaného z nádorových onemocnění (nádory ledvin, prostaty) i socioekonomicky závažných neonkologických chorob (gastroenterologie, kardiologie, neurologie, oftalmologie).
Náplní VP2 je modifikace, optimalizace a standardizace postupů primárního zpracování BM a podmínek dlouhodobého skladování vzorků (preanalytická fáze) s cílem minimalizovat jak pokles kvality vzorku, tak objem potřebný pro následné zkoumání buněčně-molekulárními postupy. Cílem je charakterizovat změny, ke kterým v BM dochází na molekulární úrovni během přípravy a skladování, definovat a standardizovat optimální podmínky pro skladování tkání s maximální výtěžností pro studium různých typů biomarkerů, ale i umožnit současnou detekci nukleových kyselin, proteinů a metabolitů.
Cílem VP 3 je studium etiopatogeneze nádorových a nenádorových chorob a výzkum biomarkerů na získaných vzorcích. Výzkum je zaměřen na objasnění etiopatogeneze nádorových onemocnění (karcinom dělohy, děložního čípku, ovaria, kolorekta, malignity hlavy a krku, urologické malignity, nádory ledvin, varlat, prostaty, oka), přičemž studium biomarkerů potenciálně využitelných v klinické praxi se bude lišit podle jednotlivých studovaných diagnóz. Z nenádorových onemocnění budou zkoumány idiopatické střevní záněty s cílem ozřejmit vztah střevního mikroprostředí ke vzniku a aktivitě choroby. Cílem je i využití různých sérových biomarkerů pro časný záchyt dědičných kardiomyopatií a dalších chorob srdce a plic.
Dle Rozhodnutí o poskytnutí dotace jsou celkové způsobilé výdaje projektu ve výši:
35 456 060 Kč, z toho 30 137 651 Kč z dotace a 1 772 803 Kč z vlastních zdrojů. Pro LF HK je z výše uvedeného finančního objemu na realizaci projektu vyčleněna částka 11 262 876,40 Kč.
Vydání Rozhodnutí o poskytnutí dotace: |
23.08.2017 |
Zahájení fyzické realizace projektu: |
01.10.2017 |
Ukončení fyzické realizace projektu: |
31.3.2020 |
Konec udržitelnosti projektu: |
19.04.2026 |
vedoucí výzkumného týmu: | |
manažer projektu: |
Ing. Marie Kotlovská |
udržitelnost projektu: |
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Univerzity Karlovy
Šimkova 870
500 03 Hradec Králové
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
Tel.: 495 816 111
E-mail: