článek z 26.6.2023
Ke 30.6.2023 skončí na Lékařské fakultě v Hradci Králové poslední projekty, financované z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Na fakultě jsme v období 2017–2023 realizovali 19 projektů v celkové hodnotě téměř 415 mil. Kč a díky těmto prostředkům se za tu dobu výrazně zlepšily podmínky pro studium i vědu.
Z pohledu studenta se za posledních 6 let změnilo mnohé. Bylo vybudováno Simulační centrum, kde sofistikované studijní pomůcky nahrazují živé pacienty a medici tak mohou v bezpečném prostředí a bez ohrožení pacienta nacvičovat vyšetření pacienta, záchranu jeho života a další ošetřovatelské postupy v simulovaných situacích vycházejících z každodenní praxe v nemocnici. Byl nakoupen virtuální pitevní stůl, který umožňují hlubší poznání o lidském těle. Byly vybaveny učebny a přednáškové sály a pořízená audio-vizuální technika umožňuje promítání ve vysokém rozlišení, které je potřebné např. u histologických snímků. Zkrátka nepřišlo ani vědecké zázemí fakulty, v rámci největšího investičního projektu CORE FACILITIES proběhla modernizace výzkumné infrastruktury v laboratořích včetně pořízení špičkových přístrojů. Díky tomu mohou studenti a vědci rozvíjet svůj výzkum a osvojit si nejmodernější metody a postupy a lépe uspět v evropské konkurenci.
Inovace proběhly také v samotné výuce, a především metodách výuky. Byly zavedeny a rozšířeny možnosti e-learningu a studenti mohou získat studijní materiály v elektronické podobě bez nutnosti návštěvy knihovny. Zásadní změnou prošlo doktorské studium, které získalo novou strukturu a více je dbáno na vědecké zaměření těchto programů.
Zavedené změny by se neobešly ani bez proškolení zaměstnanců – ať už se jednalo o pedagogické dovednosti či práci s novými vzdělávacími nástroji. Výraznou příležitostí byly i zahraniční stáže, kde si účastníci mohli přímo na zahraničních pracovištích osvojit nové metody a získat potřebné mezinárodní kontakty.
Rozvíjena byla také vědecká spolupráce s našimi partnery v regionu. Realizovány byly projekty v oblasti výzkumu toxicity nanočástic, vývoje protinádorových léčiv nebo projekty z oblasti personalizované medicíny zaměřené na rizika u těhotných žen a novorozeňat. Prostřednictvím OP VVV bylo také podporováno zapojení do evropské sítě biobank BBMRI.cz.
Univerzita Karlova vydala k ukončení projektů OP VVV e-book, takže pokud se chcete dozvědět více nejen o projektech naší fakulty, ale i o rozvojových projektech ostatních fakult či dalších součástí UK, máte možnost tak učinit zde. Z prezentovaných 99 projektů se Lékařská fakulta v Hradci Králové účastnila celkem devatenácti. Takové množství práce by se neobešlo bez nároků na profesionální management, který zajišťovalo Grantové a zahraniční oddělení, a množství odborné práce ze strany akademických, vědeckých a technických pracovníků Lékařské fakulty. Všem zaměstnancům, kteří na projektech OP VVV spolupracovali, moc děkujeme!
Současně už se těšíme na nový operační program, OP JAK (Jan Amos Komenský). První projekt s názvem Rozvoj infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů na Univerzitě Karlově a předběžným rozpočtem 33,5 mil. Kč pro Lékařskou fakultu v Hradci Králové by měl být zahájen k 1.10.2023.
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Univerzity Karlovy
Šimkova 870
500 03 Hradec Králové
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
Tel.: 495 816 111
E-mail: