Dne 1. dubna 2024 byla zahájena realizace projektu Předaplikační výzkum léčiv pro onkologická onemocnění a pro prevenci a léčbu jimi navozených závažných komplikací (OncoPharm), reg. č. CZ.02.01.01/00/23_021/0008442. Do projektu jsou zapojeny Lékařská fakulta v Hradci Králové a Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy, Fakultní nemocnice Hradec Králové a firma GENERI BIOTECH, s.r.o.
Tento významný projekt si klade za cíl posílit mezisektorovou výzkumnou spolupráci a posunout hranice v oblasti farmakoterapie onkologických onemocnění. Realizace projektu potrvá do září roku 2027 a přinese inovativní přístup k vývoji léčiv pro onkologická onemocnění a jejich komplikace. Hlavním cílem projektu je vytvoření znalostní platformy, která umožní efektivnější a personalizovanou protinádorovou léčbu s minimálními vedlejšími účinky.
Projekt zahrnuje 3 výzkumné záměry:
1. Rezistence v nádorových onemocněních – vedoucí prof. Vladimír Wsól z FaF UK, který je zároveň odborným garantem projektu.
2. Výzkum a vývoj nových protinádorových léčiv – vedoucí prof. Martina Řezáčová z LF HK.
3. Kardiotoxicita protinádorových léčiv – vedoucí prof. Tomáš Šimůnek z FaF UK.
LF HK se podílí na řešení dvou výzkumných záměrů tohoto projektu:
Cílem výzkumného záměru č. 2 je výzkum a vývoj nových protinádorových léčiv syntetického, semisyntetického i přírodního původu s cílem nalézt a odpovídajícím způsobem ověřit nová potenciální léčiva pro obtížně léčitelné typy nádorů a k překonání mnohočetné lékové rezistence. Látky studované v tomto projektu lze rozdělit do dvou základních kategorií: 1) Nově izolované přírodní alkaloidy indolové a seskviterpenové a jejich semisyntetické derivát a 2) Syntetické nízkomolekulární inhibitory receptorových tyrozinkináz.
Na výzkumném záměru č. 3 se podílí skupina LF HK Kardiovaskulární farmakologie – KardioTox In Vivo, vedená doc. Martinem Štěrbou.
Cílem tohoto výzkumného záměru je v rámci spolupráce s aplikační sférou významně přispět k zvýšení kardiovaskulární bezpečnosti antracyklinových cytostatik unikátními kardioprotektivními léčivy při zachování (nebo i zlepšení) jejich protinádorové účinnosti. Budou připraveny a komplexně studovány nové originální inhibitory topoisomerázy II schopné chránit srdce před antracyklinovou kardiotoxicitou s cílem identifikovat nová potenciální kardioprotektivní léčiva.
Projekt OncoPharm je realizován v rámci výzvy Mezisektorová spolupráce pro ITI Operačního programu Jan Amos Komenský a na realizaci plánovanou na 3,5 roku počítá s rozpočtem ve výši více než 75 milionů Kč. Výsledkem spolupráce výzkumných týmů všech zapojených institucí budou kromě publikačních výsledků také 2 mezinárodní patentové přihlášky, 1 funkční vzorek, 3 podané národní granty a 1 podaný mezinárodní projekt.
Zahajovací setkání projektu OncoPharm, které se uskutečnilo 29. dubna 2024 na půdě Farmaceutické fakulty UK, bylo příležitostí pro shrnutí základních informací o projektu, plánovaných odborných aktivit a jejich výstupů i odbornou diskusi. Zástupci zúčastněných institucí vyjádřili svůj závazek k úspěchu projektu a připravenost k úzké spolupráci na dosažení stanovených cílů. Věřme, že projekt bude úspěšně realizován a přinese nové perspektivy a možnosti léčby pro pacienty trpící onkologickými onemocněními.
Více informací o projektu zde.
Zdroj: LF HK, zpráva FaF UK
Foto: Ing. Jan Škop, FaF UK
Lékařská fakulta v Hradci Králové
Univerzity Karlovy
Šimkova 870
500 03 Hradec Králové
IČO: 00216208 DIČ: CZ00216208
Tel.: 495 816 111
E-mail: